Web Tasarım ve Gelişen Dünyada Önemi

web tasarım görseli

Web Tasarım ve Gelişen Dünyada Önemi

Web tasarım hakkında bilgi edinmek mi istiyorsunuz?

Bizce edinmelisiniz de zaten. Sizle ortak iş yapacak firmalar ilk olarak web sayfanızı inceliyor, size iş başvurusu yapacak şahıslar dahi web sitenizde gezinip sizin hakkınızda fikir sahibi olmaya çalışıyor, kısaca web siteniz kurumsal kimliğiniz hakkında dışarıya fikir veriyor. Tamam bunlar işin prestij yönü. Peki ya başka şehirlerden, başka ülkelerden hiç tanımadığınız ve hiç bilmediğiniz iş fırsatları yakalama imkanını tepmeniz.. Tüm dünyadan kendinizi saklayıp sadece bulunduğunuz muhite kendinizi tanıtmanız… Size internet kullanım ortalaması hakkında sıkıcı istatistiklerden bahsetmeyeceğim, lütfen yolda yürürken 5 dk etrafınızı izleyin.

Teknolojinin Gelişimi: İnternet

Şuan içinde bulunduğumuz Dünya artık bilginin çağı… Her gün yeni gelişmeler ortaya çıkmakta, bir gün kullandıklarımıza ertesi gün eski gözüyle bakmaktayız. Sağlık, eğitim, giydiğimiz kıyafetler ve bunlar gibi birçok alan, günümüzde teknoloji ile iç içedir. Teknolojinin gelişimi her yıl katlanarak artarken, bu alanlardaki gelişmeler de buna bağlı olarak artmaktadır. İnsanoğlu bilgiye ulaşmak isterken, çoğu kez teknolojinin en büyük getirisi olan interneti kullanmaktadır. Çünkü hızlı bilgiye ulaşmanın en olağanüstü yolu internettir. Araştırdıkları konu hakkında bilgiye ulaşmak isteyen insanlar için internetin hızı ve ulaştıkları sayfanın web tasarımı büyük bir önem taşımaktadır. web tasarım

Web Tasarım Nedir?

Bir firma kurdunuz ya da bir ürün yarattınız. Yarattığınız ürün istediğiniz ilgiyi görmedi ve kurduğunuz firma kimse tarafından tanınmıyor mu? Bu gibi durumlarda sizin en büyük ilacınız internet! İnsanlara en kolay yoldan ulaşmanın, onlarla sürekli iletişim halinde olmanın ve ürün/ firma geleceğini belirlemenin en temel yolu internet üzerinde kuracağınız bir web sitesidir. Çünkü insanlar merak ederler ve istediklerine ulaşana kadar durmadan araştırmaya devam ederler. Kuracağınız web sitesiyle aynı anda birçok kişiye ulaşırken, tanıtmak istediğiniz materyali de bu insanlara ulaştırırsınız. Edindiğiniz web siteniz ve bunun tasarımı sizin imajınızdır. Bunu unutmayın…

Gelelim “Web tasarımı nedir?” sorusunu cevaplamaya… Web tasarımı, siz veya size ait firma/ürünü birçok insana tanıtmak amacıyla yapılmış tasarımlardır. Bunun için bu tasarımlar, tarayıcıların okuyabileceği şekilde hazırlanır ve genelde HTML, PHP, JAVA, CSS gibi kod dilleriyle yazılır. Bu iş hakkında bilginiz var ise tasarımınızı kendiniz yapabilirsiniz; eğer yok ise bu konu hakkında “web tasarımcısı” olarak adlandırılan uzmanlardan yardım almanızı önermekteyiz. Hiç bir bilginiz olmadan WIX gibi firmalar üzerinden de web sitenizi yapabilirsiniz fakat, bunu tavsiye etmiyoruz ve tavsiye etmemizin sebeplerini yakında paylaşacağımız yazıda size ayrıntılı biçimde anlatacağız.

Web Tasarımı Yaptırmak İstiyorum. Nelere dikkat etmeliyim?

Web tasarımı yaptırmak istiyorsunuz, ama nelere dikkat etmeniz gerektiğiniz konusunda bir bilginiz mi yok? Öncelikle web tasarımı işi, işine değer veren kişilerce yapılması gereken önemli bir EKİP işidir. Kendinizce belirleyeceğiniz kriterler elbette olacaktır. Maliyet, zaman ve vurgulayıcı niteliklere sahip olması bu kriterlerden yalnızca bir kaçı. Evet bu işi düşük bir maliyete ve çok kısa bir sürede piyasadaki herhangi bir şahısa da yaptırabilirsiniz. Fakat alacağınız sonuç sizi tatmin etmeyebilir. Yapılan çalışma özgün bir çalışma olmayabilir. Google’da istediğiniz anahtar kelimelerde üst sıralarda gözükmeyebilirsiniz. Üstelik bunlar en kötü senaryolar da değildir.  Çünkü kaliteli bir web sitesi yapımı tek kişilik bir iş olmaktan oldukça uzaktır. Grafikerler, ui ve uix tasarımcılar, server/site tarafı yazılımcıları, seo uzmanları vb. farklı alanlarda uzman kaliteli bir ekiple yapılan iş, bir tema üzerine bindirilen 3 saatte yayına çıkan bir işle tabi ki aynı kalite ve maliyette olamaz.

web site kodlama

Nelere Dikkat Edilir?

Web Tasarım Kod Altyapısı:

Bunu tabi ki tek bir makale içerisinde anlatmak mümkün değil fakat gtmetrix.com sayfası üzerinden istediğiniz sitenin kod altyapı kalite bilgisine erişebilirsiniz.

Site adresini yazarken tam adresi yazmayı unutmayın. (http://www.asdasd.net veya https://www.asoundfiction.com.tr gibi)

Web Tasarım Görüntü:

Web tasarımı aynı zamanda sanatsal bir uğraşıdır. Bu yüzden şekil, düzen, içerik ve renk gibi temel unsurların öncellikle iç içe ve bir bütün şeklinde bulunmasına önem gösterilmelidir. Bununla birlikte; sayfa adında özel ve Türkçe karakterler yer alamaz. İçerik oldukça önemlidir. Kimsenin okumayacağını düşünerek bir içerik asla oluşturulmamalıdır. Unutulmamalıdır ki insanlar, sayfanızda tanıttığınız materyal hakkında bilgi edineceklerdir. Verdiğiniz bilgi özgün, doğru ve net olurken; ayrıca akıcı bir içerikle de bütünleşmiş olması gerekmektedir.

İçerik kadar bir başka önemli olan nokta grafik ve şekillerdir. Ne tüm alanı kaplayarak insan gözünü yoracak kadar fazla büyük grafik kullanılmalı, ne de görülüp fark edilemeyecek kadar küçük bir grafik kullanılmalıdır. Vurgu yapacağınız konuya uygun ve gerektiği kadar büyüklük tasarımınız için uygundur. Sonuç olarak; bir bütünün içinde web tasarımında kullanılacak temel unsurlar bir orana sahip olmalı, kendi içinde bir denge barındırmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir