Logo Tasarım ve Günümüzdeki Yeri

Logo Tasarım ile ilgili görsel

Logo Tasarım ve Günümüzdeki Yeri

Logo tasarım nedir?” ve  “Markanızı en iyi şekilde tanıtacak logo tasarım nasıl yapılmalı?” sorularının yanıtı işte bu yazımızda…

Gelişen Dünya ile beraber insanlar yeni alanlara yöneltmekte ve kendi işlerini kurma isteğindedirler. Yaratıcı ve özgün bir fikirle kendine ait yeni bir şey üreterek sektöre atılan bu insanlar girişimcilerdir. Böyle insanlar yarattıklarının herkes tarafından tanınmasını isterler ve markalaşma yolunda adım atarlar. Girdikleri bu yolda da adım adım yürümeye devam ederler. Fakat akılda kalmanın tek yolu marka isminizin olması tek başına yeterli değildir. Size ve markanıza ait bir logonuzun da olması gerekmektedir. Logo tasarımı kavramından önce Logo ve tasarım kelimelerinin ayrı ayrı incelenmesi gerekmektedir.

Logo ve Tasarım Kavramları

Tasarım, size ait ürünün insan duyularına hitap eden ve onu diğerlerinden belirgin bir şekilde ayıran dış görünüm özelliğidir. Gelelim logo kavramını açıklamaya… Siz bir girişimci olarak özgün bir ürün yarattınız. Ürününüz farklı ve bir marka ismi var. Marka isminizi de seçerken özverili davrandınız ve artık insanlar sizi tanıyor. Fakat sadece bir isim, sizin sürekli tanınmanız ve akılda kalabilmeniz için tek başına yeterli değildir. Bu amaçla oluşturulan ve bir kurumu veya kuruluşu, bir markayı ya da bazı bir takım etkinlikleri tanıtan sembollere logo denilmektedir.

İyi Bir Logonun Özellikleri Nelerdir?

Günlük yaşantımızda neredeyse tüm firma, kurum veya kuruluşların kendilerine ait bir logosu veya amblemi bulunmaktadır. Bu yüzden de gün boyunca bu semboller ile çok sık karşılaşırız. Hatta internetin gelişmesiyle de birlikte web tasarımı kavramı da gelişmiş ve işini sadece internet ortamında sürdüren girişimcilerin bile oluşturdukları web sitelerinin de kendi işlerini ifade eden bir sembolleri yani logoları bulunmaktadır. Örneğin; Coco cola bir içecek markasıdır ve somut bir ürünü insanlara sunar. Facebook ise bir sosyal ağdır ve insanların birbirleri ile iletişim kurmasını sağlayan soyut bir ürünü insanlara sunar. Fakat her ikisi de bir markadır ve kendilerini tanıdan bir logoya sahiptirler.

Amblem ve logo arasındaki en temel fark, logoyu yaratmak için sözcükler de kullanılabilirken; amblemlerde bu durum söz konusu değildir. Bu yönü ile birbirlerinden ayrılırlar. Peki sizi tanıtan ürününüzü tanıtacak olan bu logonun özellikleri neler olmalıdır?

 • Sizin ürününüzün veya firmanızın en belirgin özelliklerini yansıtmalıdır,
 • Ürününüz gibi özgün olmalıdır,
 • Markanıza verdiğiniz değeri göstermek istiyorsanız, logonuz yaratıcı olmalıdır,
 • Anlaşılır ve akılda kalıcı olması en önemli noktadır.
Logo Çeşitleri Nelerdir
Logo Çeşitleri Nelerdir?

Logo Tasarım Çeşitleri Nelerdir?

 

“Hangi logo çeşidi benim ürünümü veya firmamı daha iyi temsil edecek?” sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyiz. Firmanızı veya ürününüzü tanıtacak olan bu sembol, tek veya çok karakterden oluşabilir. Bu karakterler sayı, harf ve çizimlerden oluşabilir. Oluştukları biçime göre de isimlendirilmektedirler. Bu isimleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür;

 • Rakamlar ile oluşturulmuş logo tipi= Bu logoyu oluştururken adından da anlaşıldığı gibi sadece rakamlar kullanılır. Bu rakam tek de olabilir, yan yana getirilen birkaç rakam da.
 • Tek karakterden oluşturulan logo tipi= Bir harf veya tek bir rakam gibi tek bir karakterden oluşturulan logolardır. Bu tip logolar genelde güçlü bir yapıya sahiptir ve çok tercih edilmektedir.
 • Çok karakterden oluşturulan logo tipi= Birden fazla karakter kullanılarak oluşturulan logo tipidir.
 • Kombinasyon şeklinde oluşturulan logo tipi= İki veya daha fazla karakter bu logo tipinde de kullanılmaktadır. Fakat içinde bulundurduğu karakterlerin farklı olması yönüyle çok karakterden oluşturulan logo tipinden ayrılmaktadır.
 • Karmaşık fonda oluşturulan logo tipi= Sembol, yazı ve çeşitli objeleri içinde barındırarak oluşturulan logo tipidir.
 • Geleneksel olmayan logo tipi= Gördükleri anda insanların zihinlerini alıştıkları ve bildikleri kavramların dışına götürecek bilinen simgeler ile yapılmış logo tipidir. Yaratıcı olmak zorundadır.
 • Kaligrafik logo tipi= Çizim ve el yazıları ile oluşturulmuş logo tipidir. Genellikle insanlara farklı geldiğinden dolayı ilgi çekici niteliğindedir.
 • Yeni tipografik formlar ile oluşturulan logo tipi= Gelişen teknoloji ile birlikte bilgisayarlar da her geçen gün gelişmekte ve sayıları da artmaktadır. Web ve logo tasarlayan kişiler, bilgisayar ortamında vakit geçiren yaratıcı kişilerdir ve bu teknoloji ile birlikte gelen özel programları kullanarak hazırlanan logolardır.
 • Agresif ve kırılgan logo tipi= Bu logo tipinde kullanılan tüm karakterler deforme edilir.
 • San serif stili logo tipi= İfade gücü fazla olan logolardır. Bu tip kolay gibi görünür, fakat göründüğü kadar kolay değildir.

Sizi ve markanızı en iyi şekilde ifade edecek olan logo tipinin hangisi olacağına karar vermek size veya bu logoyu tasarlayacak kişilere bağlıdır. Yaratıcı olmak önemlidir. Yaratıcı olun veya yaratıcı kişiler ile çalışın!

Logo Tasarım Yapılırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Logo Tasarımı ile ilgili görsel
Logo Tasarımı Yapımı ve Yaratıcılık

Bir kuruma veya markalaşmış bir firma veya ürün için bir logoyu meydana getirmek özveri ve özen gerektiren bir iştir. Bu konuda kendini geliştirmiş kişiler yani uzmanlar logo tasarımı için belli kuralların olması gerektiğini dile getirmişlerdir. Bizler de sizin için bu kuralları toparlardık. Gelin beraber bakalım iyi bir logo tasarım yapmak için neler yapmamız gerekiyor.

 • Her şeyden önemlisi yapılan logonun kolay anlaşılması insan algısı açısından önemlidir. Kolay anlaşılması için mümkün olan en az renkten oluşmalı ve sadelik tercih edilmelidir.
 •  Yaratılan logo öyle bir olmalı hangi baskıyı veya kesim tekniğini kullandığınız önemli olmamalı. Bu ne demek? Çok büyük boyutlarda dağılmış bir görüntü vermezken, çok küçük boyutlarda da belirtmek istediğiniz ayrıntılar kaybolmamalıdır.
 • Her yerde ve zeminde okunabilecek bir logo olmalısında fayda vardır.
 • Her alanda olduğu gibi logoda da özgünlük kavramı çok önemli bir kavramdır. Herhangi bir ürün veya firmayı akla getirmemeli ve de net olmalıdır. Çünkü net olmayan ve başka bir firmanın logosundan esinlenen logolar sizin firma veya ürününüze zarar verecektir.
 • Logonuzu siz veya bir tasarımcı yapabilir. Fakat logonuz logoyu tasarlayan kişi veya kişileri değil, sizin firma veya ürününüzü yansıtması gerektiğini unutmamalısınız.
 • Logonuz sizin görselinizdir. Bu yüzden ürününüzün dinamikliğini ve özelliklerini yansıtmalı, tasarlanacak logonun font içeriği, firmanın içeriğine uygun olmalıdır. Bu aşamada logoyu tasarlayacak kişinin, firma ve bu firmanın değerleri hakkında bilgi sahibi olması önem taşıyacaktır.
 • Logo da sadelik önemli demiştik. Evet sadelik önemli, fakat tasarlanan logo her koşulda rengi ve şekli ile insanların aklında kalacak şekilde de oluşturulmalıdır.
 •  Bir tasarımcısınız ve kendi ülkeniz dışındaki bir ülkede bulunan bir firma için logo tasarımı yapacaksınız. O ülke hakkında hangi simge ne anlam taşıyor veya anlam yükledikleri renkler nelerdir gibi bilgilere de sahip olmalıdır.

Bir logo tasarlanırken harf, rakam veya şekiller kullanılabilir olduğunu sizlere bu yazımızda anlattık. Özgün ve farklı olması gerektiğinin de altını çizdik. Kısacası logo tasarımı yapılırken özgün veya farklı olsun derken insanlar tarafından asla anlaşılmaz bir çalışma ortaya koyulmamalıdır. Tüm kurallar göz önünde bulundurularak firmanız için bir logo yapmalı veya yaptırmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir